Moderní-Dějiny.cz

Československo v letech 1938-1945

Ostrava v období Protektorátu

Aktualizováno: 18.3.2019 22:15 | Rubrika: Protektorát v Ostravě, Československo v letech 1938-1945
Ostrava v období Protektorátu

Výuková prezentace se zabývá dějinami města Ostravy a širšího moravsko-slezského regionu v období nacistické okupace. Osudy města a jeho obyvatel jsou zobrazeny na pozadí tzv. velkých dějin. Jde o krátkou ukázku, pokus ukázat možnosti mikrohistorie.

Jiří Potůček - krycím jménem Alois Tolar

Aktualizováno: 11.6.2015 09:05 | Rubrika: Československo v letech 1938-1945
Jiří Potůček - krycím jménem  Alois Tolar

Jiří Potůček byl českým parašutistou, vycvičeným za II. světové války v Anglii. Biografická prezentace shrnuje základní události jeho života od narození až po tragickou a dodnes nevyjasněnou smrt. Autorka do prezentace zařadila rovněž vyprávění své babičky, jejíž maminka zažila „hon“ na Jiřího Potůčka alias Aloise Tolara v Trnové.

Koncentrační tábor v Nové Roli

Aktualizováno: 13.11.2014 18:43 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Koncentrační tábor v Nové Roli

Poté, co bylo k Německu roku 1938 připojeno české a moravské pohraničí, zmocnila se SS a její porcelánka Allach také naší nejmodernější továrny na porcelán, podniku Bohemia v Nové Roli u Karlových Varů. V roce 1942 byl poblíž továrny zřízen malý pobočný koncentrační tábor, spadající původně pod tábor v Ravensbrücku a později pod tábor ve ...

Život na venkově za německé okupace

Život na venkově za německé okupace

Základem výukového materiálu je obsáhlá prezentace, která se snaží žákům názorným způsobem představit život na českém venkově v době nacistické okupace. Je doplněna jedenácti příběhy, které učitele a jeho prostřednictvím i žáky seznámí s fenomény typickými pro nejzápadnější část Protektorátu Čechy a Morava. Součástí výukového materiálu je...

Krvavý Walter a tragédie obce Leskovice

Krvavý Walter a tragédie obce Leskovice

Historická studie doplněna obrazovou prezentací zachycuje příběh obce Leskovice na Pelhřimovsku, kterou na úplném konci války vypálily jednotky SS. Dozvíte se, kým byl strůjce těchto krvavých zvěrstev, velitel pelhřimovského trestního oddílu Walter Hauck. Vše je doplněno řadou fotografií ze soukromého archivu.

Dukla

Aktualizováno: 24.9.2013 16:30 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Dukla

Hlavním tématem této výkladové prezentace je jedna z nejkontroverznějších událostí československých dějin v období druhé světové války – nasazení čs. armádního sboru během Karpatsko-dukelské operace. Prezentace se snaží přiblížit nejen samotný průběh bojů, ale také nastínit celkovou situaci na frontě v létě 1944 a objasnit důsledky celé a...

Osud Růžičky-Parády ve světle romského holocaustu

Osud Růžičky-Parády ve světle romského holocaustu

V kronice obce Nezvěstice na jižním Plzeňsku se zachoval velice živý a podrobný zápis, který nám přibližuje snahu obcí zabránit v lednu 1940 usazení cikánských skupin na svém katastru. Usazení tehdy nařídila vláda Protektorátu Čechy a Morava. Jediným Cikánem, který několikadenní válku s obcí Nezvěstice obrazně řečeno vyhrál a mohl se ve v...

Československý zahraniční protinacistický odboj

Aktualizováno: 13.2.2016 17:59 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Československý zahraniční protinacistický odboj

Prezentace přináší základní nástin historie československého zahraničního odboje proti nacismu. Čtenář se seznámí se základními politickými souvislostmi, nejvýznamnějšími bojovými akcemi a hlavními faktory spolupráce domácího a zahraničního odboje.

Česká kolaborace za druhé světové války

Aktualizováno: 18.7.2013 07:41 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Česká kolaborace za druhé světové války

Prezentace je shrnutím základních faktů o české kolaboraci v Protektorátu Čechy a Morava. Zahrnuje vysvětlení pojmu kolaborace, krátkou charakteristiku českého fašismu a pak nejvýznamnějších osobností a organizací spojených s kolaborací s nacismem. Prezentace je určena především jako opora při výuce dějin druhé světové války.

Pronásledování a likvidace Židů v Protektorátě

Aktualizováno: 11.7.2013 19:47 | Rubrika: Židé ve 20. století, Československo v letech 1938-1945
Pronásledování a likvidace Židů v Protektorátě

Prezentace rekapituluje vývoj protižidovské diskriminační politiky v Protektorátě - od německé inspirace protižidovských kampaní, přes zákazy a nařízení až po deportaci či ghettoizaci. Materiál je doplněn regionálními tématy z Plzeňska, které názorně dokreslují postupy a mechanismy uplatňované na celém území Protektorátu.

Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích - okupace a odsun

Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích - okupace a odsun

Prezentace stručně mapuje tragická závěrečná léta společného soužití Čechů a Němců na území Čech, Moravy a Slezska od událostí roku 1938 přes dobu nacistické okupace po poválečný odsun sudetských Němců z ČSR.

Skupina 42 - program, teze, motivy

Aktualizováno: 25.6.2013 06:09 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Skupina 42 - program, teze, motivy

Třetí z cyklu prezentací věnovaných umělecké Skupině 42. Tato část přináší seznámení s programem významného uměleckého seskupení, které bylo oficiálně vyhlášeno v listopadu 1942. Prezentace obsahuje jednoduché kalendárium a přehled základních témat, motivů a tendencí, jež můžeme vysledovat v literárním i výtvarném díle autorů Skupiny 42.

Skupina 42 - Geneze skupiny a výtvarná sekce

Aktualizováno: 19.6.2013 12:26 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Skupina 42 - Geneze skupiny a výtvarná sekce

První z cyklu prezentací věnovaných umělecké Skupině 42. Prezentace obsahuje jednoduché kalendárium, ukázky tvorby vybraných malířů, sochařů a fotografů. Cenné jsou krátké poetické medailony, jež napsal o svých přátelích Jiří Kolář ve 2. polovině 40. let.

Skupina 42 - představitelé literární sekce

Aktualizováno: 22.6.2013 16:31 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Skupina 42 - představitelé literární sekce

Druhá z cyklu prezentací věnovaných umělecké Skupině 42. Tato část přináší stručné medailony významných básníků, jejichž literární debuty se mnohdy časově kryjí s dobou existence Skupiny 42. Prezentace obsahuje jednoduché kalendárium a ukázky tvorby vybraných literátů.

Květnové národní povstání v roce 1945

Aktualizováno: 8.5.2017 06:56 | Rubrika: Československo v letech 1938-1945
Květnové národní povstání v roce 1945

Podrobná výuková prezentace, která sleduje přípravu, průběh a důsledky českého květnového povstání v roce 1945. Zaměřuje se také na politiku velmocí v tomto prostoru. Prezentace je doplněna mapami, dobovými fotografiemi, ukázkami pramenů a odkazem na literaturu k tématu.

Život za pomoc českým parašutistům

Aktualizováno: 10.5.2013 20:28 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Život za pomoc českým parašutistům

Prezentace zachycuje příběh studentky Heleny Králové z Plzně a její rodiny v době druhé světové války. Jejím základem je krátká mikrostudie, která je doplněna o dobové prameny a obrazově doplňuje celý příběh.

Příběh deníku Věry Kohnové a jeho ochránců

Aktualizováno: 1.5.2013 10:31 | Rubrika: Židé ve 20. století, Československo v letech 1938-1945
Příběh deníku Věry Kohnové a jeho ochránců

Prezentace přináší učitelům základní informace o osudu dvanáctileté dívky Věry Kohnové, o jejím deníku z doby války a pronásledování Židů. Obrazově doplňuje studii zachycující celý příběh o cenné dokumenty a fotografie, ale v mnohém jej rozšiřuje o další informace a osudy.

Perzekuce a odboj katolické církve za okupace

Perzekuce a odboj katolické církve za okupace

Prezentace vychází ze studie zabývající se postavením katolické církve v Československu v období Protektorátu Čechy a Morava. Popisuje také perzekuci katolické církve v době protektorátu, zvláštní pozornost věnuje životu zatčených českých kněží v KT Dachau. Obsahuje dobové fotografie i seznam doporučené literatury.

Život na hranici - Jak proměnil život v okolí Plzně rok 1938

Aktualizováno: 29.3.2013 17:42 | Rubrika: Československo v letech 1938-1945
Život na hranici - Jak proměnil život v okolí Plzně rok 1938

Výuková prezentace mapující proměnu života nejen po Mnichovské dohodě, ale proměnu hranic v Evropě již mnoho let předtím. Samotná proměna je demonstrována pomocí bohatáho fotografického a obrazového materiálu a textů zachycujících dobové události.

Historie pevnosti Terezín

Aktualizováno: 31.1.2013 17:37 | Rubrika: Židé ve 20. století, Československo v letech 1938-1945
Historie pevnosti Terezín

Přehledná prezentace vychází z historické studie Ludmily Chládkové Historie terezínského ghetta. Popisuje vznik terezínské pevnosti i jednotlivé etapy terezínského ghetta během druhé světové války. Prezentace je doplněna historickými i současnými fotografiemi Terezína.

_Spolupráce

Przystanek HistoriaÚstav pro soudobé dějinyUSC Shoah FoundationCzeskie Centrum WarszawaKantorsAudiovizuální tvorba FPF SLUMuzeum romské kulturyPaměť národaÚSTRTotalita.czCentrum současného umění DOXInstytut Pamięci NarodowejDcery 50. letYad VashemVojenský historický ústavŽidovské muzeum v PrazeKatedra historie FF OUHuszadik SzázadLibri prohibitiInstitut Terezínské iniciativyFakulta sociálních studií MUNenápadní hrdinovia Čs. dokumentační střediskoBarrister & PrincipalCollegium BohemicumAntikomplexPolský institut v PrazeDokumentačné str. holokaustuCentrum orální historieCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyDidaktis
Více...

_Nejnovější články

8.4.

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: ...
8.4.

Podcast pro soudobé dějiny přináší aktuální výzkumy i zajímavé otázky z nedávné historie

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR spustil v květnu 2023 podcast zaměřený na oblast nejnovější historie v českém a...
22.9.

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTOR...
6.9.

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu před...
5.2.

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma le...

_Nejčtenější články

26.4.

Letecké mapy celé ČR z padesátých let

Chcete vědět jak vypadalo vaše město či vesnice z ptačího pohledu před šedesáti lety? Hledáte zaniklé obce a s...
2.6.

Mnichovská dohoda (29. 9. 1938 )

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu; podepsána 29. 9. 1938 na konfe...
11.3.

První světová válka 1914 - 1918

Shrnující rozsáhlá výuková prezentace rekapitulující příčiny, průběh a důsledky I. světové války. Je vhodně do...
28.10.

Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii...
23.4.

Podíl rumunské armády na osvobozování Československa v roce 1945

Málo se ví, že při osvobozování Československa padlo nebo bylo raněno přes šedesát tisíc Rumunů, což je druhý ...
1.10.

Dopisy Dr. Milady Horákové z pankrácké cely smrti

JUDr. Milada Horáková se stala obětí justiční vraždy jako členka demokratické opozice proti režimu komunistick...
5.8.

Norimberské zákony z roku 1935

Norimberské zákony (něm. Nürnberger Gesetze) je souhrnné označení pro německé rasistické zákony, slavnostně vy...
1.6.

Mým národům (28. 7. 1914)

Text slavného manifestu "Mým národům" vydaný císařem Františkem Josefem I. 28. července 1914. V provolání císa...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT