Moderní-Dějiny.cz

Československo v době normalizace

Pochodeň č. 1 - Jan Palach

Aktualizováno: 12.2.2019 21:23 | Rubrika: Československo v době normalizace
Pochodeň č. 1 - Jan Palach

Nejznámějším případem sebeupálení jako radikálního politického protestu je protest pražského studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí. Tímto radikálním způsobem odmítl nastupující normalizaci a příïspůsobení většiny společnosti novým politickým pořádkům.

Vlajkonoši a normalizace

Aktualizováno: 27.3.2018 10:16 | Rubrika: COURAGE, Československo v době normalizace
Vlajkonoši a normalizace

Úryvek z rozhovoru pořízeného Pavlem Kovaříkem dvěma výraznými postavami prostředí ostravských fotbalových fanoušků nabízí zajímavý pohled na život v normalizačním Československu a na mnoha místech vyvrací zažité stereotypy, které si okolní společnost s tímto specifickým prostředím spojuje. Baníkovci 80. let nám v rozhovoru připomínají, ž...

Bytové divadlo jako způsob rezistence a vyrovnání se s normalizační realitou

Aktualizováno: 27.3.2018 10:16 | Rubrika: COURAGE, Československo v době normalizace
Bytové divadlo jako způsob rezistence a vyrovnání se s normalizační realitou

Studie Veroniky Jungmannové. Bytové divadlo ve svém prapůvodním smyslu existovalo již od dob starověkých a během celých dějin se vyskytovalo většinou ve společnostech honorací. Šlo tedy o umělecké počiny v soukromých domech určené pouze pro uzavřenou společnost osob. V moderních publikacích mapujících divadelní historii je však tento term...

Kočka mezi dveřmi

Aktualizováno: 18.4.2017 20:11 | Rubrika: Československo v době normalizace
Kočka mezi dveřmi

Člověk se musí rozhodovat neustále. Jen ráno otevře oči, už je to tady: kterou košili na sebe, jestli si vzít deštník nebo riskovat zmoknutí, pojede tramvají nebo půjde pěšky... Ano, nebo ne? Zamyšlení Ivana Binara na téma rozhodování o odchodu do exilu bylo napsáno v roce 2016 pro publikaci PANTu Okamžik rozhodnutí.

Do nebíčka, nebo do peklíčka?

Aktualizováno: 15.3.2017 13:40 | Rubrika: Československo v době normalizace
Do nebíčka, nebo do peklíčka?

O době, kdy v české společnosti jako by přes noc přestala platit pravda a slušnost, o  porážkách, ve kterých porážíme a rozvracíme sami sebe. Text Jana Urbana přináší zamyšlení nad osobním rozhodováním, zda přijmout okupaci v roce 1968 jako „bratrskou pomoc“.

Akce Nikola

Aktualizováno: 2.4.2017 19:28 | Rubrika: Československo v době normalizace
Akce Nikola

Autorka Eugenie Trützschler se ve své studii „Akce Nikola“ zaměřila na postup a cíle získávání emigrantů pro potřeby Státní bezpečnosti. Studie obsahuje řadu citací pramenů z Archivu bezpečnostních složek. Autorka prameny analyzovala a komentovala. Jak uvádí v závěru své práce: „Ze zde uvedeného případu se jeví, že Státní bezpečnost o vít...

O solidaritě a přátelství - Havlovy Dopisy Olze

Aktualizováno: 16.9.2015 11:19 | Rubrika: Československo v době normalizace
O solidaritě a přátelství - Havlovy Dopisy Olze

V některých z prvních dopisů Václava Havla Olze činí narážky na své předchozí uvěznění. Stojí za to připomenout, oč šlo, přiblíží nám to atmosféru, jaká halila Československo v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století, i pohnutky lidí, obvykle nazývaných „disidenti“.

Křesťanský filozof v Občanském fóru - cesta Martina Palouše od občanských institucí k občanským institucím

Aktualizováno: 1.9.2015 11:51 | Rubrika: Československo v době normalizace
Křesťanský filozof v Občanském fóru - cesta Martina Palouše od občanských institucí k občanským institucím

Lásku k filozofii si Martin Palouš přinesl z domova: jeho otcem je Radim Palouš, český filozof, pedagog a komeniolog. Z domova si také přinesl křesťanskou víru, pevnou důvěru v demokracii a hlubokou skepsi ke komunistickému režimu.

Underground - společenství invalidních sourozenců

Aktualizováno: 13.8.2015 14:45 | Rubrika: Československo v době normalizace
Underground - společenství invalidních sourozenců

Underground – jediné slovo, vábivé, tajemné, přitom významů v sobě nese víc než dost, a jak se ukáže, vždy nějakým způsobem odrážely svou dobu. Nám jde ovšem o ten náš underground, dříve zatracovaný a pronásledovaný, dnes naopak uznávaný a ceněný. Aniž bychom si jej chtěli jakkoli idealisovat, tvořil v bolševickém normalisačním marasmu 70...

Ostrava v době „normalizace“ (1969–1988)

Aktualizováno: 22.1.2015 18:47 | Rubrika: Sedmdesátá léta 20. století, Československo v době normalizace
Ostrava v době „normalizace“ (1969–1988)

Studie shrnuje základní mezníky období normalizace v Ostravě, od prvních náznaků, přes upevnění moci konzervativního křídla KSČ, personální čistky a změny až po rekonstrukci dvacetiletí nehybnosti.

Disent na severní Moravě

Aktualizováno: 28.12.2014 14:12 | Rubrika: Paměť kraje, Československo v době normalizace
Disent na severní Moravě

Po radikálně přerušeném demokratizačním procesu se Československo na dvacet let ponořilo do normalizační šedi. Místem, kde se úspěšně dařilo představitelům režimu potírat sebemenší náznaky opozičního úsilí, byl tehdejší severomoravský kraj. Přesto se i zde rozvinuly disidentské i samizdatové aktivity.

Rok po roce - 1980–1984 - text

Rok po roce - 1980–1984 - text

Shrnující text je zaměřen na vybrané významné události a fenomény světových dějin první poloviny 80. let. Text je přepracovaným souborem scénářů rozhlasového pořadu, který pod názvem Rok po roce pro ČRo 6 připravovali Petruška Šustrová a Petr Koura.

Rok po roce - 1985–1989 - text

Rok po roce - 1985–1989 - text

Shrnující text je zaměřen na vybrané významné události a fenomény světových dějin druhé poloviny 80. let. Text je přepracovaným souborem scénářů rozhlasového pořadu, který pod názvem Rok po roce pro ČRo 6 připravovali Petruška Šustrová a Petr Koura.

Rok po roce - 1975–1979 - text

Rok po roce - 1975–1979 - text

Shrnující text je zaměřen na vybrané významné události a fenomény světových dějin druhé poloviny 70. let. Text je přepracovaným souborem scénářů rozhlasového pořadu, který pod názvem Rok po roce pro ČRo 6 připravovali Petruška Šustrová a Petr Koura.

Rok po roce - 1970-1974 - text

Rok po roce - 1970-1974 - text

Shrnující text je zaměřen na vybrané významné události a fenomény světových dějin první poloviny 70. let. Text je přepracovaným souborem scénářů rozhlasového pořadu, který pod názvem Rok po roce pro ČRo 6 připravovali Petruška Šustrová a Petr Koura.

Výstava Archiv svobody na zámku Schwarzenbergu

Aktualizováno: 23.10.2013 14:43 | Rubrika: Československo v době normalizace
Výstava Archiv svobody na zámku Schwarzenbergu

Výstava Archiv svobody na zámku Schwarzenbergu mapuje cestu, jež vedla k vytvoření jedné z nejvýznamnějších československých exilových institucí druhé poloviny 20. století -  Československého dokumentačního střediska. Dokumentuje úsilí a cílevědomou dokumentační činnost skupiny osobností kulturního i politického exilu podporovanou „domácí...

Magorovy Labutí písně

Aktualizováno: 29.10.2013 14:12 | Rubrika: Osmdesátá léta 20. století, Československo v době normalizace
Magorovy Labutí písně

Studie se pokouší charakterizovat základní směřování poetické tvorby I. M. Jirouse a především pak interpretovat básnickou sbírku Magorovy labutí písně. Důraz je zde kladen na způsob, jakým Jirous znovu v české literatuře akcentoval barokní rozpolcenost člověka mezi jeho tíhnutím k živočišnému a biologickému a potřebou čehosi většího, člo...

Noční klub Nachtasyl a jeho zakladatel Jiří Chmel

Aktualizováno: 16.9.2013 09:21 | Rubrika: Osmdesátá léta 20. století, Československo v době normalizace
Noční klub Nachtasyl a jeho zakladatel Jiří Chmel

Vlna exulantů, kteří přišli do Vídně po Chartě 77, byla velmi pestrá – byli mezi nimi spisovatelé, hudebníci, výtvarníci, publicisté. Mnohé spojila i práce na časopise Paternoster. Postupně vznikla potřeba vytvořit místo, kde by se exulanti, nejen vídeňští, mohli scházet, vystavovat, koncertovat. Tím místem se ve druhé polovině 80. let st...

Planoucí pochodně bolesti a vzdoru

Aktualizováno: 31.7.2013 09:36 | Rubrika: Šedesátá léta 20. století, Československo v době normalizace
Planoucí pochodně bolesti a vzdoru

Text je zamyšlením nad životními příběhy a činy dvou mladých mužů, Jana Palacha a Jana Zajíce, v dobovém kontextu let 1968 a 1969. Je doplněn hojnými citacemi a dobovými texty.

Šafrán

Aktualizováno: 25.5.2013 15:02 | Rubrika: Sedmdesátá léta 20. století, Československo v době normalizace
Šafrán

Šafrán nebyla oficiální organizace. Autor tohoto textu patří ke generaci obdivovatelů písničkářů ze Šafránu a navíc se v posledních letech jako vydavatel pokouší jejich dílo zmapovat. Přečtěte si o Dáši Andrtové-Voňkové, Třešňákovi, Lutkovi i Hutkovi, Mertovi, jejich muzice a životě v normalizovaném státě.

_Spolupráce

Przystanek HistoriaÚstav pro soudobé dějinyUSC Shoah FoundationCzeskie Centrum WarszawaKantorsAudiovizuální tvorba FPF SLUMuzeum romské kulturyPaměť národaÚSTRTotalita.czCentrum současného umění DOXInstytut Pamięci NarodowejDcery 50. letYad VashemVojenský historický ústavŽidovské muzeum v PrazeKatedra historie FF OUHuszadik SzázadLibri prohibitiInstitut Terezínské iniciativyFakulta sociálních studií MUNenápadní hrdinovia Čs. dokumentační střediskoBarrister & PrincipalCollegium BohemicumAntikomplexPolský institut v PrazeDokumentačné str. holokaustuCentrum orální historieCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyDidaktis
Více...

_Nejnovější články

22.9.

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTOR...
6.9.

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu před...
5.2.

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma le...
17.1.

Přihlaste se do literární a výtvarné soutěže Památníku Terezín v roce 2023

Památník Terezín vyhlašuje na rok 2023 XXIX. ročník literární a XXVII. ročník výtvarné soutěže Memoriálu Hany ...
20.12.

Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorb...

_Nejčtenější články

26.4.

Letecké mapy celé ČR z padesátých let

Chcete vědět jak vypadalo vaše město či vesnice z ptačího pohledu před šedesáti lety? Hledáte zaniklé obce a s...
2.6.

Mnichovská dohoda (29. 9. 1938 )

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu; podepsána 29. 9. 1938 na konfe...
11.3.

První světová válka 1914 - 1918

Shrnující rozsáhlá výuková prezentace rekapitulující příčiny, průběh a důsledky I. světové války. Je vhodně do...
28.10.

Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii...
23.4.

Podíl rumunské armády na osvobozování Československa v roce 1945

Málo se ví, že při osvobozování Československa padlo nebo bylo raněno přes šedesát tisíc Rumunů, což je druhý ...
1.10.

Dopisy Dr. Milady Horákové z pankrácké cely smrti

JUDr. Milada Horáková se stala obětí justiční vraždy jako členka demokratické opozice proti režimu komunistick...
5.8.

Norimberské zákony z roku 1935

Norimberské zákony (něm. Nürnberger Gesetze) je souhrnné označení pro německé rasistické zákony, slavnostně vy...
1.6.

Mým národům (28. 7. 1914)

Text slavného manifestu "Mým národům" vydaný císařem Františkem Josefem I. 28. července 1914. V provolání císa...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT