Moderní-Dějiny.cz

Skutečný příběh "Schindlera v sukních"

Publikováno: 27.3.2018, Aktualizováno: 11.4.2018 21:33
Autor: (red)

Pašování dětí v krabicích na nářadí bylo příliš riskantní a Irena se snažila přijít na nějaký lepší způsob. Navíc chtěla děti dostávat z ghetta po desítkách, a ne po jednom. Později to popsala lapidárně: „Na jaře už bylo jasné, že musíme na árijskou stranu dostat co nejvíc dětí. V tom pekle se nedalo přežít. Hitler s Himmlerem nechávali umírat malé děti na ulici a celý svět tomu nečinně přihlížel.“

Skutečný příběh "Schindlera v sukních"

Příběh Ireny Sendlerové, která z varšavského ghetta zachránila možná až 2 500 dětí (přesné číslo je obtížné doložit), je stejně strhující jako neuvěřitelný. Přesto je pravdivý. Americká historička a spisovatelka Tilar J. Mazzeo jej ve své knize vypráví čtivě, aniž by se přitom odchylovala od doložených skutečností. S historickými prameny, dokumenty a vzpomínkami očitých svědků pracuje s obrovskou důkladností, a tak je téměř každé slovo příběhu podloženo – a pokud není a autorka si je musela domyslet (například dialogy postav v zájmu zachování dějovosti textu), důsledně je odlišuje pomocí kurzívy. Faktografickou poctivost knihy z žánru tzv. narativní literatury faktu umocňuje také rozsáhlý seznam pramenů.

Ireniny děti sledují osudy Sendlerové od dětství poznamenaného smrtí otce, který se nakazil tyfem od nemajetných, často židovských pacientů, jež ve své lékařské praxi ošetřoval. Pro Irenu byl celoživotním vzorem. Hlavní pozornost je ovšem věnována jejímu životu a činnosti za války: po zřízení varšavského ghetta sem coby sociální pracovnice nejprve pašovala jídlo a léky, později začala pašovat jeho obyvatele, především malé děti, ven na „árijskou“ stranu, kde je ukrývala. Postupem času bylo čím dál jasnější, že obyvatele ghetta čeká smrt – kolem Ireny mezitím vznikla celá síť spolupracovníků, kteří pomocí Židům riskovali vlastní životy i životy svých rodin. Nemluvňata pašovali v krabicích, nádobách s odpadky nebo v rakvích. Větší děti prováděli labyrintem kanálů. Ukrývali je v sirotčincích, církevních útulcích a ve spřátelených rodinách. Tou dobou už působili v rámci Rady pomoci Židům żegota, organizace založené polskou konspirační správou. V roce 1943 Sendlerovou zatklo a mučilo gestapo; naštěstí však nevěděli, že mladá žena je klíčovou postavou varšavského odboje. Nic neprozradila a na poslední chvíli unikla popravě. Do konce války se pak musela skrývat, ale ani to ji nezastavilo. V roce 1965 jí byl památníkem Jad Vašem udělen titul Spravedlivá mezi národy.

Kniha: Tilar J. Mazzeo: Ireniny děti, překlad Karina Matějů, vydal Práh, 2017

Anna Plasová

Recenze původně vyšla v rámci přílohy Orientace Lidových novin 17. 3. 2018, zde ji publikujeme se svolením LN.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

28.3.

Země Polin

„Kdyby Hospodin nedal Židům zemi Polin jako útočiště, osud Izraele byl by věru nesnesitelný“. Tato citace slov...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT