Moderní-Dějiny.cz

Ztracení otcové

Publikováno: 12.12.2009, Aktualizováno: 23.3.2012 17:31

Více než půl století marně pátraly rakouské rodiny po svých předcích, kteří v roce 1956 zmizeli u železné opony. Pravdu se dozvěděli až dvacet let po pádu komunismu. Díky badatelskému objevu Milana Vojty a jeho neúnavném pátrání se tak pozůstalí mohli seznámit s děsivými historickými fakty.

Ztracení otcové

 Velmi emotivní dokument pátrá po osudu dvou rakouských rybářů Waltera Wawra  (roč. 1927) a Karla Benedikta, kteří se 4. srpna 1956 vypravili na lov ryb k řece Dyji na československo-rakouské hranici. Oba ztracení otcové (po jednom zůstalo jedno dítě, po druhém dvě) byli zastřeleni na místě československými pohraničníky. Nikdo však pozůstalým nedal žádnou zprávu. Z archivních dokumentů, které jsou zachovány včetně fotografických příloh, plyne, že oba muži byli na místě mrtví. Není však v této chvíli zcela jasné, kde jsou pohřbeni.  Měli noční službu, pracovali pro firmu OMV, která v těchto místech prováděla vrty. Jejich povinností bylo hlídat čerpání vody z Dyje. Noční službu si krátili chytáním ryb a rybaření je zřejmě dovedlo až k rameni řeky, které bylo už na československém území. Toto vysvětlení je ale dodnes spekulací, neboť jediné, co bylo nalezeno, byly kousky oděvů obou zmizelých. 

Manželky zmizelých vytušily, že na vině mohou být českoslovenští pohraničníci, tak se opakovaně obracely na československé úřady, ale bezvýsledně. Jedna z žen, která uměla česky, jezdila opakovaně na ministerstvo zahraničních věcí do Prahy, ale ani tam se nic nedozvěděla. Obě rodiny se přitom ocitly v tíživé životní situaci - přišly o své živitele, nikdo jim samozřejmě nedal, žádné odškodnění. Navíc nebylo jasné, co se s oběma muži vlastně stalo, zda byli zastřeleni, uvěznění, či snad odvlečeni do Sovětského svazu.Na věci nic nezměnil ani rok 1968, ani pád železné opony. Dodnes, tedy dvacet let po otevření hranic, nikdo rakouské pozůstalé o osudu jejich příbuzných neinformoval. 
 
Pro občanské sdružení Paměť vyrobila společnost Past Production s.r.o.
Připravili: Luděk Navara, Josef Albrecht a Marcel Petrov

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.10.

Železná opona jako téma ve výuce

Návodná prezentace, která nabízí učitelům jednu z možností, jak s využitím dokumentárního filmu z cyklu "Příbě...
22.12.

Vznik a proměny železné opony

Výuková prezentace věnovaná proměnám pohraničí Československa se svobodným světem. Popisuje vývoj budování „že...
28.11.

Rozdělená Evropa (soubor pracovních listů)

Soubor deseti pracovních listů pro studenty k problematice počátků studené války a rozdělení Evropy. Materiál ...
6.10.

ŽELEZNÁ OPONA - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů

Pracovní list pro učitele je součástí sady 26 metodických materiálů, které lze využít jako jako navazující akt...
29.11.

Roztrhán za živa - pracovní list

Pracovní list s otázkami pro studenty a doplňujícími informacemi pro učitele k výuce tématu "železná opona". J...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT