Moderní-Dějiny.cz

Živá paměť a Mezinárodní den památky obětí holokaustu

Publikováno: 26.1.2018, Aktualizováno: 6.2.2018 13:44
Rubrika(y): Vzdělávání
Autor: (red)

Obecně prospěšná společnost Živá paměť, pečující o české přeživší oběti nacismu a jejich vzpomínkové dědictví, si připomíná 27. leden, Mezinárodní den památky obětí holokaustu. U této příležitosti Živá paměť zpřístupňuje unikátní video archiv renomované instituce „Fortunoff Video Archive for Holocaust Testimonies“ při Yale University Library, USA a pro školy připravila výukovou pomůcku pro školy s využitím rozhovorů s pamětníky nacistické perzekuce. Živá paměť oznamuje začátek projektu „Lačho ďives“ ve prospěch romských přeživších nacismu v České republice.

Živá paměť a Mezinárodní den památky obětí holokaustu

Holokaust očima pamětníků

Fortunoff Video Archive patří k průkopníkům v natáčení interview metodou orální historie. Nejstarší rozhovory byly natočeny v roce 1979 a od té doby se sbírka díky vlastním aktivitám a přidruženým projektům rozrostla na téměř 4 500 interview ve 22 jazycích a nabízí více než 12 000 hodin záznamů. Více než 3 000 rozhovorů je vedeno v angličtině, najdeme zde také
17 rozhovorů vedených v českém jazyce a 163 rozhovorů ve slovenštině.

Svá svědectví archivu poskytli přeživší koncentračních a vyhlazovacích táborů, oběti nacistické perzekuce, ukrývané osoby i přihlížející, odpůrci nacismu i osvoboditelé.  Několik vybraných rozhovorů s přeživšími je přístupných online na webových stránkách Fortunoff Video Archive

Poslechněte si ukázku vyprávění paní Edith P. z bývalého Československa, která velice emotivně hovoří o věznění v koncentračním táboře v Osvětimi“ přibližuje archiv rozhovorů Pavel Voves, historik a ředitel společnosti Živá paměť a dodává: „Zážitky těch, kteří holokaust přežili, jsou důležitým pramenem naší historie.“ Archiv je k dispozici badatelům, pedagogům i široké veřejnosti. Sestřih z dalších interview ukazuje, jak holokaust ovlivnil poválečný život přeživších a jaký měl vliv na jejich děti.

Jak se k archivu připojit?
Společnost Živá paměť navázala smluvní spolupráci s Yale University Library a unikátní archiv je přístupný pouze z IP adresy kanceláře společnosti. Toto přístupové místo v Živé paměti je otevřeno v pracovní dny po dohodě. Kontaktní e-mail: info(at)zivapamet.cz

Živá paměť nabízí všem zájemcům možnost seznámeníFortunoff Video Archive 31. 1. 2018 od 13:30 v sídle společnosti Na Poříčí 12, Praha 1. Zájemce z řad veřejnosti prosíme o registraci na e-mail: jakschova@zivapamet.cz.

Příběhy pamětníků nucené práce ve výuce
Živá paměť nabízí v současné době pro výuku na školách inovativní výukovou pomůcku s využitím video rozhovorů pamětníků nacistické perzekuce „Nucená práce 1939-1945. Příběhy pamětníků ve výuce“

Platforma představuje moderní výukovou pomůcku pro učitele dějepisu a společenských věd, kterou mohou využívat při výuce moderních dějin. Věnuje se především období druhé světové války, s tematickým zaměřením na nucenou a tzv. otrockou práci, s přesahem do poválečného období, především do roku 1968, kdy někteří pamětníci reflektují události související s okupací tehdejšího Československa armádami Varšavské smlouvy. Výukové materiály jsou postaveny na sedmi krátkých životopisných filmech.

Bedřich Blasko, přeživší vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, jehož životní příběh je didakticky zpracován v online výukové platformě, vzpomíná: „Musím vám říct, že já jsem prožil ty dny v Osvětimi v takovým stavu, v takovým mírným jako šoku, jo? Protože to bylo prostě naprosto otřesný, když si uvědomíte, že dopoledne jsme vystoupili z vlaku a v pět hodin odpoledne se z těch krematorií, o kterých jsme nevěděli samozřejmě zpočátku, že to jsou krematoria, začal valit černej dým a že tam zahynulo z toho našeho transportu, já nevím, tři tisíce lidí, že nás zůstalo 300 nebo 700.“

Výsledky své práce si uživatelé mohou v online prostředí pod svým profilem ukládat, tisknout nebo přímo prezentovat. Šárka Jarská, koordinátorka projektu dále uvádí:  „Součástí platformy je rovněž informační film o nucené práci v evropském kontextu a o jejím odškodnění, který žákům usnadní zasazení osobních příběhů do historického rámce.“

Živá paměť nabízí učitelům a pedagogickým pracovníkům celodenní akreditované vzdělávací semináře k tématu nucené práce za 2. světové války, v jejichž rámci pedagogy naučí s online platformou efektivně pracovat.

Projekt Lačho ďives
V minulém roce Živá paměť uspěla v mezinárodním grantovém řízení zaměřeném na přímou pomoc romským přeživším nacismu a připomínku romského holokaustu s názvem Latscho Diwes  (romsky „dobrý den“) německé nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost. Projekt v České republice oficiálně začal 15. 1. 2018 a bude trvat 22 měsíců.  Na základě mnohaletých zkušeností s přímou pomocí obětem nacismu podpoří Živá paměť přibližně 200 romských přeživších nacismu žijících v České republice. Koordinátorka projektu Viola Jakschová uvádí: “Chceme rovněž vnést do veřejného prostoru téma důstojné připomínky genocidy Romů během 2. světové války. V rámci projektu uspořádáme soutěž pro studenty vysokých ško uměleckého směru. Vítězná díla (hudební, výtvarná či literární) budou slavnostně prezentována na veřejném místě v Praze za účasti významných hostů a romských přeživších nacismu či jejich potomků.”

Obecně prospěšná společnost Živá paměť byla založena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti v prosinci roku 2003 s cílem:

●  pečovat o společný odkaz osob pronásledovaných totalitními režimy a rozvíjet s tím 

    související informační, vzdělávací a dokumentační činnost

● poskytovat poradenské a asistenční služby osobám pronásledovaným totalitními

    režimy, zejména nacionálním socialismem

● zprostředkovat dialog mezi mladou generací a posledními žijícími svědky nacistického pronásledování

Kontakt:

Mgr. Šárka Jarská, Ph.D., e-mail: jarska(at)zivapamet.cz, tel.: +420 601 328 118

Mgr. Pavel Voves, email: voves@zivapamet.cz, tel.: +420 224 872 737

Mgr. Viola Jakschová, e-mail: jakschova(at)zivapamet.cz, tel.: +420 224 872 750

www.zivapamet.cz www.facebook.com/zivapametOPS

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT