Moderní-Dějiny.cz

Virtuální prohlídka Gulagu

Publikováno: 26.11.2013, Aktualizováno: 1.12.2013 07:15
Autor: (red)

Virtuální prohlídka reálného táboru Gulagu a nalezených předmětů je výsledkem tří českých expedic, mapujících v nejodlehlejších částech Sibiře pozůstatky pracovně-nápravných táborů z období stalinismu. Díky použité technologii panoramatických fotografií umožňujeme jako první na světě seznámit se se zachovalým autentickým prostředím táborů Gulagu, v nichž trpěly miliony lidí ze Sovětského svazu i mnoha dalších zemí, včetně Československa. V současnosti jsou zde k dispozici panoramatické snímky z několika vybraných lokalit, kompletní verze virtuálního muzea celého lágru bude hotova v březnu/dubnu 2014.

Virtuální prohlídka Gulagu

Autor projektu, občanské sdružení Gulag.cz, se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag v širších souvislostech a propojuje české i zahraniční aktivity na tomto poli. Kromě virtuálního muzea stojí i za dalšími projekty a klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětském Gulagu a všem, co s ním souvisí.

Demoverze virtuálního muzea nabízí zatím prohlídku sedmi lokalit: strážní věže, vězeňského baráku, samotky, truhlárny, administrativní budovy, kotců pro psy a lokomotivy na opuštěné železnici. Kompletní verze muzea obsahující celou řadu dalších záběrů (různé typy vězeňských baráků, nemocnice, jídelna, dílny atd. - dohromady 150 panoramatických záběrů), společně s modelem tábora a detailním popisem nalezených předmětů a dokumentů bude k dispozici v březnu / dubnu 2014.

Virtuální prohlídka reálného táboru Gulagu a nalezených předmětů je výsledkem tří českých expedic (2009, 2011, 2013), mapujících v nejodlehlejších částech Sibiře pozůstatky pracovně-nápravných táborů podél tzv. Mrtvé trati - transpolární železnice budované vězni Gulagu v letech 1947 - 1953. Ta měla v délce 1450 kilometrů spojit města Salechard a Igarka a měla označení Stavba Gulagu č. 501 a 503. Pracovalo na ní odhadem 80 tisíc vězňů v desítkách táborů. Díky velkým vzdálenostem a opuštěnosti oblasti severní Sibiře se mnohé z těchto táborů dochovaly do dnešních dnů – celá stavba byla opuštěna záhy po smrti Stalina v březnu 1953.

Celkem jsme zmapovali 17 opuštěných táborů v různém stadiu rozkladu – od takřka spálených či neznatelných pozůstatků zarostlých v tajze po skvěle dochované tábory, které nestihli rozebrat ani místní lovci či rybáři. Pro účely virtuálního muzea jsme v září 2013 dokumentovali deset táborů na úseku mezi zaniklým městem Jermakovo na Jeniseji, řekou Turuchan, osadou Janov Stan a říčkou Bolšaja Bludnaja. Většina panoramatických snímků však pochází z nejzachovalejšího tábora Barabanicha nacházejícího se 5 km od Jeniseje.

Díky použité technologii panoramatických fotografií, umožňujeme jako první na světě seznámit se se zachovalým autentickým prostředím táborů Gulagu – lágry podél Mrtvé trati byly typické pro období 40. - 50. let pro celou síť Gulagu na celém území SSSR, kdy zde byli kromě sovětských občanů vězněni i příslušníci národů Československa, Polska, Maďarska a dalších států. Chceme proto přiblížit prostřednictvím virtuálního muzea i perzekuci těchto národů v SSSR. Vývoj muzea umožnil mezinárodní projekt „Central European Memory of the Gulag“ podpořený Visegrádským fondem.

Přejděte k virtuální prohlídce



Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

22.12.

Z nacistického koncentračního tábora do sovětských gulagů

Studie profesora Mečislava Boráka se věnuje osudům ostravských Židů z transportů do Niska nad Sanem, popisuje ...
8.4.

GULAG - Historie nápravně-pracovních táborů SSSR

Tato shrnující přehledová studie se zaměřuje na vývoj sovětského systému nápravně-pracovních táborů, všeobecně...
31.3.

Tábory na Solověckých ostrovech v reportáži Maxima Gorkého (1929)

Reportáž sovětského spisovatele Maxima Gorkého reportáž „Solověcké ostrovy" je ukázkou z cestopisu Gorkého „Po...
28.12.

Martin Amis "Návštěvní barák" - sada pracovních listů

Sada pracovních listů se zaměřuje na významný román britského spisovatele Martina Amise, který v tomto díle ko...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT