Moderní-Dějiny.cz

Unikátní výstava osvětimského vězně č. 432 Mariana Kolodzieja - „Klisze Pamięci. Labirynty“

Publikováno: 20.4.2010, Aktualizováno: 2.4.2012 01:31
Rubrika(y): Doporučujeme

Všem návštěvníkům osvětimského tábora, jednotlivcům i školním skupinám, doporučujeme návštěvu jedinečné výstavy výtvarných děl osvětimského vězně č. 432 Mariana Kolodzieja v Harmężach nedaleko Bžezinky (Birkenau). Obrazy jsou instalovány v podzemí místního františkánského kláštera, návštěvu je nutné předem domluvit a místní františkáni vás po příjezdu expozicí provedou.

Unikátní výstava osvětimského vězně č. 432 Mariana Kolodzieja - „Klisze Pamięci. Labirynty“

Všem návštěvníkům osvětimského tábora, jednotlivcům i školním skupinám, doporučujeme návštěvu jedinečné výstavy výtvarných děl osvětimského vězně č. 432 Mariana Kolodzieja v Harmężach nedaleko Bžezinky (Birkenau). Obrazy jsou instalovány v podzemí místního františkánského kláštera, návštěvu je nutné předem domluvit a místní františkáni vás po příjezdu expozicí provedou.

Františkánské Centrum sv. Maxmiliána Kolbeho v Harmężach (za války byl v této vesnici jeden z pobočných pracovních táborů) je pojmenováno po významném duchovním a mučedníkovi osvětimského koncentračního tábora. Otec Kolbe po útěku vězňů nabídl veliteli tábora, že podstoupí smrt v hladomorně za spoluvězně, který měl doma ženu i děti a prosil o život. Velitel jeho nabídku přijal, většinu svého trýznivého věznění se podle výpovědí pamětníků Kolbe modlil a zpíval, 14. srpna 1941 ukončila jeho trápení fenolová injekce. 10. října 1982 jej Jan Pavel II. prohlásil jako mučedníka za svatého.
V podzemí Harmężského kostela najdete jedinečnou výstavu kreseb a obrazů „Klisze Pamięci. Labirynty“ bývalého osvětimského vězně č. 432 Mariana Kolodzieja. Autor po více než padesáti letech po skončení války provalil hráz svého mlčení a začal v naprosto strhujícím tempu své zážitky z dob věznění přenášet na papír – od roku 1993 do května loňského roku namaloval více než 200 obrazů, které vytvářejí fantaskně tragický labyrint táborové každodennosti, prožitých hrůz a utrpení, autoportrétů, portrétů spoluvězňů, káp i esesmanů. Malíř, který žil a pracoval jako scénograf v Gdaňsku zemřel na sklonku minulého roku ve věku 88 let a je na své výslovné přání pohřben v kostelním podzemí mezi svými obrazy...

Františkánské Centrum sv. Maxmiliána Kolbeho leží v Harmężach, z Březinky (Birkenau) je to 5 km. Zde můžete přejít na stránky Centrum sv. Maxmiliána Kolbeho v Harmężach a prohlédnout si některé obrazy s autorovým komentářem (v polštině).

Výstavu je možno domluvit s otcem Stanisławem - pište na tuto adresu: harmeze@franciszkanie.pl

V příloze článku najdete powerpointovou prezentaci výstavy Mariana Kolodzieja - „Klisze Pamięci. Labirynty“ vytvořenou Petrem Žákem ze Znojma.

Přílohy

ppt
"Klisze Pamięci. Labirynty" vězně č. 432 Mariana Kolodzieja
Typ souboru: *.ppt | Velikost: 6,28 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

3.8.

Geneze nacistického vyhlazovacího programu - část druhá

Druhá část výukové prezentace se soustředí na radikalizaci protižidovské politiky v nacistickém Německu, sledu...
1.1.

Fotogalerie „Klisze Pamięci. Labirynty“ vězně č. 432 Mariana Kolodzieja

Prohlédněte si fotografie jedinečné výstavy výtvarných děl osvětimského vězně č. 432 Mariana Kolodzieja v Harm...
14.11.

Kultura v ghettu Terezín

Studie představuje rozmanitost kulturního života a tvorby v ghettu Terezín. Zvláštní kapitoly přibližují hudeb...
25.11.

Osvětimské album

Jad Vašem připravil metodiku pro dvě vyučovací hodiny na téma jak učit o holokaustu. Tato metodika vznikla na ...
16.11.

3 básně, 3 obrazy - Průvodce učitele básněmi o holocaustu

Jad Vašem připravil novou metodiku v českém jazyce pro cílovou skupinu: 7.a 8. tříd. Tato lekce o holocaustu j...
28.8.

V Osvětimi našli nástroje, které nacisté používali k pokusům na ženách

iDNES.cz - V domě, který za války ležel v přísně střežené zóně kolem koncentračního tábora Osvětim, se našlo 1...
21.6.

Jaké je umění o holocaustu?

Jeruzalémský památník holocaustu Jad Vašem připravil pro české studenty pracovní list na téma: umění o holocau...
14.1.

Každodenní život ve varšavském ghettu 1941

Jeruzalémský památník Jad Vašem vytvořil pracovní text pro studenty druhého stupně základních a středních škol...
14.8.

Koncentrační tábor Osvětim

Ilustrativní prezentace koncentračního tábora Auschwitz - Osvětim. Fotografické album

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT