Moderní-Dějiny.cz

Učitelé se vydali s Moderními dějinami po stopách československého opevnění a ostravské operace

Publikováno: 18.5.2012, Aktualizováno: 30.4.2013 11:02
Autor: (red)

Učitelé Moravskoslezského kraje jsme vyvezli historickým autobusem na jednodenní vzdělávací exkurzi po stopách předválečného československého opevnění a bojů II. světové války na Ostravsku. Navštívili jsme historická místa, památníky a také nové muzeální expozice vztahující se k významným událostem Ostravské operace či výstavbě československého předválečného opevnění. Kromě poznatků a prožitků si učitelé přivezli metodický manuál pro přípravu vlastní dějepisné exkurze.

Učitelé se vydali s Moderními dějinami po stopách československého opevnění a ostravské operace

V pořadí čtvrtá vzdělávací exkurze se konala v rámci ročního grantového projektu z OP VK "Moderní dějiny pro učitele atraktivně a inspirativně". Všechny byly pojakty jako tematická studijní cesta, jako inspirace a možnost příjemného setkání s kolegy z jiných škol. Účastníci zároveň získali praktické rady, jak zorganizovat a tematicky připravit dějepisnou exkurzi na významná místa dějinné paměti pro své žáky.

Ve čtvrtek 17. května jsme vyjeli historickm autobusem ŠKODA 706 RTO, tzv. "erťákem", nejstarším zástupcem historické sbírky autobusů provozovaných v Ostravě. Autobus byl vyroben v roce 1966 a jezdil v pravidelném provozu do roku 1984. Od vlakového nádraží Ostrava-Svinov jsme mířili k Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky. Prohlédli jsme si součást českoslovenkého předválečného opevnění, pevnostní srub Alej. Pracovníci Slezského muzea v Opavě nám vyložili historii i technické parametry pevnostních objektů, poté nás provedli celým objektem a ochotně odpovídali na dotazy z řad učitelů.
Z Darkoviček vyrazil náš autobus k polské hranici do Sudic, kde jsme navštívili Památník československých tankistů. Byl vybudován na místě, kde 15. dubna 1945 v 10:30 překročili tankisté 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR čs. státní hranici. Další cesta nás vedla do Štítiny k rodnému domu a pamětní desce gen. Heliodora Píky, kde jsme si připomněli základní momenty ze života našeho výjimečného rodáka.
Závěrečný program exkurze se odehrál v prostorách Památníku II. světové války v Hrabyni. Zde nás přivítala vedoucí pracovnice Jana Horáková, která ve své prezentaci objasnila osudy tohoto objektu - výstavbu, původní účel, proměnu v muzeum a těžkosti při tvorbě současné moderní expozice. Poté představil Marcel Mahdal učitelům metodické materiály připravené k tomuto tématu z manuálu pro učitele a přiloženého DVD. Následovala prohlídka příležitostných výstav i stálé expozice památníku se zasvěceným výkladem. Učitele obdrželi v závěru osvědčení, každá z našich exkurzí je akreditována MŠMT. Po půl čtvrté náš autobus vyrazil na zpáteční cestu do Ostravy. Reakce přítomných učitelů nám opět potvrdily smysluplnost a potřebnost takovýchto vzdělávacích akcí pro učitele základních a středních škol.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

31.5.

Po stopách československého opevnění a ostravské operace - manuál pro přípravu exkurze

V příloze si můžete stáhnout manuál pro přípravu exkurze „Po stopách československého opevnění a ostravské ope...
23.5.

Průzkumníci v památníku

Plánujete poznávací exkurzi do Památníku války v Hrabyni, který patří k největším svého druhu u nás? Podnítit ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT