Moderní-Dějiny.cz

Příprava na školní exkurzi po stopách rasové perzekuce v Uherském Brodě v období protektorátu

Publikováno: 28.2.2018, Aktualizováno: 18.3.2018 17:15
Rubrika(y): Aktuality

Plánujete se svými žáky absolvovat mimoškolní akci přímo v terénu se zaměřením na lokální historii? Nebojíte se IT technologií? Nabízíme Vám jednodenní seminář pro učitele, který vás na exkurzi připraví a seznámí Vás s veškerými připravenými materiály a s nepříliš známou místní historií. Absolvujete přednášky, workshop a samotný IWalk – Deportační středisko v Uherském Brodě.

Příprava na školní exkurzi po stopách rasové perzekuce v Uherském Brodě v období protektorátu

U příležitostí 75. výročí tří transportů Židů z Uherského Brodu a širokého okolí vznikl vzdělávací projekt, který tragické události připomíná. Účastníci komentovaných procházek postupně projdou 5 vytipovaných míst, autentických historických lokalit v centru Uherského Brodu spjatých s rasově motivovanou perzekucí místních obyvatel během druhé světové války.

Vzdělávací program USC Shoah Foundation IWalk umožňuje spojit orální a lokální historii s novými výchovnými a vzděláváním metodami a technologiemi IT. Výhodou IWalks je jeho široké zacílení. Pracuje jak se školami, tak s veřejností. Projekt vznikl s podporou USC SF, která ze svého Archivu vizuální historie (VHA) poskytla svědectví pamětníků. Důležitá byla také podpora MŠMT, které financovalo nákup tabletů, sluchátek a přípravné práce. Projekt totiž zvítězil s nejlepším bodovým ohodnocením v dotačním programu na podporu výuky dějin 20. století a vzdělávání v jazycích národnostních menšin v roce 2017.

Jedna z několika komentovaných prohlídek proběhla 27. ledna 2018, na 75. výročí druhého transportu a shodou okolností na mezinárodní den památky obětí holocaustu. Vzhledem k tomu, že se zájemci z řad veřejnosti hlásili online přes google formulář, získali jsme na účastníky emailové adresy. Po absolvování komentované prohlídky jsme účastníky obeslali evaluačním dotazníkem. Návratnost vyplněných dotazníků byla 76%.

Na otázku "Jak vás osobně zasáhla svědectví, která jste shlédl/a?" účastníci odpověděli (vybíráme jen pár z odpovědí):
„O to více, že jsem některé z nich znala osobně“; „Beru svět jako širší místo, kde se staly spousty hrůz ale i spousty pozitivních události i v těžkých dobách jako byly tyto.“;“Nečekala jsem, že budu dojatá k slzám.“;“Jako rodiče mě zasáhla nejvíce svědectví o odtržení od rodiny“;“Pro mne je to problematika velmi osobní.“;“Jsem matka a osobně mě zasáhlo svědectví paní Brammerové, když přišla jako dítě nejdříve o tatínka a pak i o maminku a musela se spoléhat na pomoc jiných lidí.“;“Velmi, znám osobně rodinu jedné ze svědkyň“;“Velmi mě dojala, uvedla jsem si tak mnoho věcí do souvislostí“;“Soucítím s těmi lidmi“;“Osobní svědectví byla velmi emotivní a několik dní jsem o nich stále přemýšlel.“;“Velmi mě zasáhla svědectví konkrétních lidí. Překvapilo mě, že lidé o tom, co prožili, byli ochotni mluvit na kameru. Patří jim velký dík.“;“Některé videa byla velmi dojemná“;“Každé svědectví s tímto tématem, mne hluboce zasáhne, obzvláště v této době, kdy lidé zapomínají, co je to tolerance a znovu přistupují k verbálním i fyzickým útokům i u nás v ČR.“;“Velmi emotivní a autentické.“

Program:
8:00 - 8:45 IWalk - Deportační středisko v Uherském Brodě (Marcel Mahdal, Lenka Ertlová)
8:50 - 10:00 Práce s archivními prameny (Radek Tomeček)
10:00 - 10:15 přestávka
10:15 - 12:00 IWitness - e-learningová platforma (Martin Šmok)
12:00 - 12:45 oběd (možnost zakoupení oběda naleznete v online přihlášce)
13:00 - 14:30 absolvování IWalk v terénu (provázejí studenti gymnázia pod vedením Lenky Ertlové)
14:30 - 14:45 Závěr - vyhodnocení semináře (vlakové nádraží)

Účast na semináři je zdarma.

Přihlášku k účasti na semináři naleznete ZDE
Kapacita semináře je omezena na 20 zájemců, z těchto důvodů je nutné si včas zarezervovat místo.

Cestovní výlohy neproplácíme.

Veškeré dotazy vám odpovíme na adrese:
marcel.mahdal@moderni-dejiny.cz

Pořádající organizace:
PANT z.s.
Archiv vizuální historie Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles (USC SF)

Partnerské organizace:
Gymnázium JAK a JŠ s právem SJZ Uherský Brod
Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě

Seminář se uskuteční
KDY: 22. 3. 2018 v budově gymnázia
KDE: Gymnázium JAK
Adresa: Komenského 169, 688 31 UHERSKÝ BROD
Místo na mapě naleznete ZDE

Přednášející:

Martin Šmok
Studoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU, studia však nedokončil, protože se roku 1995 odstěhoval do Los Angeles a začal pracovat pro USC Shoah Foundation, v níž působí dodnes. Nadace založená slavným režisérem Stevenem Spielbergem vytvořila a spravuje jeden z největších archivů vizuální historie, jehož součástí je přes padesát tisíc interview s přeživšími svědky židovského holokaustu a dalších genocid 20. století. Šmok je také autorem několika dokumentárních filmů a kurátorem mnoha výstav zaměřených především na historii.

Marcel Mahdal
Pracuje jako učitel dějepisu a ZSV na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě a zároveň jako Master Teacher Consultant pro USC Shoah Foundation. Je členem a školitelem spolku PANT z.s. a zakládajícím členem Asociace učitelů občanské nauky a společenských věd. Působí jako redaktor www.moderni-dejiny.cz a šéfredaktor www.obcankari.cz

Radek Tomeček
Vedoucí oddělení správy sbírek Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Autor mnoha výstav a publikací. Podrobnější CV naleznete ZDE

Výstupy projektu IWalk - Deportační středisko v Uherském Brodě:
Veškeré nasbírané texty, videa a fotografie jsou zveřejněny na stránkách MD ZDE
(článek si rozkliklo 1886 unikátních čtenářů)

Vzpomínky pamětníků jsou také k dispozici v aplikaci pro smartphony a tablety s operačním systémem Android s názvem USC Shoah iWalk, kterou si můžete zdarma stáhnout v Google složce „Obchod Play“.

Mediální výstupy:
Portál USC SF ZDE
Reportáž ČRo ZDE
Reportáž TV Slovácko ZDE
Článek v Brodském zpravodaji 2/2018 ZDE
Uherskobrodští patrioti ZDE

Konference a semináře:
Již v přípravné fázi projektu byl její záměr a dosavadní průběh prezentován na následujících konferencích a seminářích:
21. 8. 2017 prezentace projektu v sídle USC SF v Los Angeles
9. 11. 2017 Konference Média a dějiny s podtitulem „Židé, Romové a jiní ...“ Slezská univerzita v Opavě
26. 11. 2017 Mezinárodní seminář: Jak učit o holocaustu – Památník Terezín
29. 1. 2018 Konference u příležitosti 8. výročí založení Centra Malach - MFF UK

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT