Moderní-Dějiny.cz

Poslední let Petra Ginze

Publikováno: 27.2.2012, Aktualizováno: 4.4.2012 00:47

Stáhněte si studijní příručku a Petru Ginzovi. Již březnu loňského roku byl v newyorském Lincoln Center slavnostně promítnut film Poslední let Petra Ginze (The Last Flight of Peter Ginz). Dokumentární film pojednává o Petru Ginzovi (1928–1944), nadaném česko-židovském chlapci, jenž po sobě zanechal bohatou a rozsáhlou paletu svých literárních i výtvarných děl.

Poslední let Petra Ginze

V roce 1942 byl Petr deportovaný do ghetta Terezín a v roce 1944 do vyhlazovacího tábora v Auschwitz-Birkenau, kde byl ihned po příjezdu zavražděn v plynové komoře. Ještě v Praze a i později v Terezíně byl literárně velice aktivní, napsal např. dobrodružný román Návštěva z pravěku inspirovaný Julesem Vernem. Petr byl také šéfredaktorem chlapeckého terezínského časopisu Vedem, jenž i ilustroval, a vytvořil více než 120 výtvarných děl nejrůznějších technik.
Až do 1. února 2003 nebyl Petrův příběh celosvětově příliš známý. Ten den, v den Petrových nedožitých 75. narozenin, došlo k tragickému pádu raketoplánu Columbia, na jehož palubě byl i izraelský astronaut Ilan Ramon, který si s sebou do vesmíru vezl právě obrázek Petra Ginze znázorňující pohled na Zemi z Měsíce a celý svět se tak seznámil s osudem českého židovského chlapce.
Film Poslední let Petra Ginze připravili dva američtí režiséři - Sandy Dickson (Wake Forrest University) a Churchill Roberts (University of Florida). Dokumentaristé ve filmu představují Petrův život před válkou, jeho rodinu i Petrovy umělecké počátky ještě v Praze, kterou velice miloval. Autoři pracují s dobovými dokumenty, s dochovanými deníkovými záznamy Petra i s jeho výtvarnými a literárními díly z Terezína. Rozmlouvají s těmi, kteří jej znali i s Petrovou sestrou Evou, dnes Chavou Pressburger, jenž přežila válku a po jejím konci se i s rodiči vystěhovala do Izraele a kde se prosadila jako úspěšná malířka. Film je jednoznačně velmi zajímavým projektem, který netradičním způsobem přibližuje šoa.

Současně s filmem vznikla také studijní příručka, která však na film není vázána. Příručka je určena pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol a na jejím vzniku se podílely Organizace spojených národů a Památník obětí a hrdinů Jad Vašem v Jeruzalémě. Příručka se snaží nahlédnout do Petrova života prostřednictvím jeho díla - atraktivní formou zprostředkovává zkušenosti židovského chlapce v ghettu, i způsob jeho reakcí na tyto zkušenosti.

Studijní příručku je možné si stáhnout česky na www.osn.cz, resp. http://www.osn.cz/soubory/petr-ginz.pdf, nebo anglicky na www.un.org/holocaustremembrance.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

3.6.

„Hrdinové mezi námi“ - Spravedliví mezi národy

Vzdělávací centrum Jad Vašem připravilo pro české pedagogy vzdělávací materiál v českém jazyce. Když se učitel...
11.1.

Dětský svět v terezínském ghetu

Jeruzalémský památník holocaustu Jad Vašem připravil pro české děti pracovní list, aby přiblížil malým dětem t...
15.8.

Likvidace Česko-Slovenska a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava

Tato výuková prezentace popisuje poslední dny tzv. druhé republiky. Ukazuje, k jakým státoprávním změnám došlo...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Antonín Novotný - komunistický politik a prezident

Aktualizováno: 9.5.2019 12:17 | Rubrika: Šedesátá léta 20. století, Československo v letech 1948-1968
Antonín Novotný -  komunistický politik a prezident

Prezentace přináší základní údaje o osobnosti československého komunistického politika a prezidenta Antonína Novotného, za jehož vedení se na přelomu 50. a 60. let 20. století musel režim potýkat s neustále se zhoršující hospodářs...

_Aktuality

Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Aktualizováno: 11.6.2019 15:10 | Rubrika: Vzdělávání
Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Institut terezínské iniciativy vás zve do Brna na mezinárodní letní školu pro pedagogy Výchova k respektu a toleranci. Role příběhů ve výuce, kterou pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Anne Frank House v Amsterda...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT