Moderní-Dějiny.cz

Ostravské setkání českých a polských studentů

Publikováno: 11.11.2018, Aktualizováno: 16.12.2018 23:23

Ve dnech 25.–27. října 2018 se uskutečnila první část VII. ročníku mezinárodní výměny s polskými studenty. Nabídla účastníkům setkání s českou historií, Ostravou, jejími památkami a významnými historickými místy. Akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.

Ostravské setkání českých a polských studentů

Letošní česko-polské studentské výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.

V Centru PANT vyslechli účastníci výměny prezentaci členů Československé obce legionářské. Následovala procházka historickým jádrem Ostravy, spojená s výkladem o jeho dějinách. Exkurze začala na Masarykově náměstí, následoval výklad o kostelu svatého Václava a poté studenti obdrželi informace o mostu Miloše Sýkory. Potom se skupina českých a polských studentů vrátila na Masarykovo náměstí a dozvěděla se více o soše svatého Floriána. Studenti  se také seznámili s místem, kde své dětství prožil významný britský filmový režisér českého původu, producent a představitel hnutí Free Cinema Karel Reisz. Následovalo představení katedrály Božského spasitele. Naše skupina se dále vydala do Husova sadu, po ulici 30. dubna se dostala k Nové radnici a tam prohlídku završila. Den byl zakončen společnou večeří a rozloučením s novými přáteli.

Páteční program začal v Dolní oblasti Vítkovice v prostoru muzea U6, kde jsme si mohli vyzkoušet například fungování páky nebo řízení kamionu na simulátoru. Po prohlídce muzea následovala exkurze vysokopecního okruhu. Rozhlédli jsme se ze špičky věže Bolt Toweru a řekli jsme si něco o vlivu a důsledcích industrializace na Ostravsku. Po této části programu jsme šli k radnici městského obvodu Vítkovice, kde začala prohlídka historického jádra Vítkovic. Po večeři jsme absolvovali integrační hry, v jejichž průběhu jsme si navzájem pokládali různé otázky například ohledně školy nebo o vztazích mezi Polskem a Českou republikou.

V sobotu jsme společně prošli trasu kolem naší školy až k Hlavní třídě. Následně nás vyzvedl minibus a odjeli jsme se podívat do Národního památníku II. světové války v Hrabyni. Odtud jsme se přesunuli do Darkoviček, kde jsme navštívili opevněný bunkr; přitom jsme se rozdělili na dvě skupiny (jen čeští a jen polští studenti).

Tři dny společných zážitků při poznávání Ostravy a okolí byly rozhodně přínosem po obě strany, jak polskou, tak českou. Měli jsme možnost navzájem se seznámit a poznat.

Autoři textu článku: Milan Ámal Džuga,Štěpán Dorotík, Adam Holuša a Denis Groer
(studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě)

Záštitu a partnerství nad setkáním převzali:
Česko-polské fórum při Ministerstvu zahraničí ČR (akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra)

Organizační tým:
Marcel Mahdal: učitel ZSV a dějepisu na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě
Paweł Rogala: učitel angličtiny na VII. prywatnem liceum ogólnokształcącem im. Mikołaja Reja

 

 


Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Antonín Novotný - komunistický politik a prezident

Aktualizováno: 9.5.2019 12:17 | Rubrika: Šedesátá léta 20. století, Československo v letech 1948-1968
Antonín Novotný -  komunistický politik a prezident

Prezentace přináší základní údaje o osobnosti československého komunistického politika a prezidenta Antonína Novotného, za jehož vedení se na přelomu 50. a 60. let 20. století musel režim potýkat s neustále se zhoršující hospodářs...

_Aktuality

Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Aktualizováno: 11.6.2019 15:10 | Rubrika: Vzdělávání
Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Institut terezínské iniciativy vás zve do Brna na mezinárodní letní školu pro pedagogy Výchova k respektu a toleranci. Role příběhů ve výuce, kterou pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Anne Frank House v Amsterda...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT