Moderní-Dějiny.cz

Nová polská internetová platforma - Středisko pro výzkum totalitních režimů

Publikováno: 7.8.2016, Aktualizováno: 21.8.2016 15:35
Rubrika(y): Dějiny Polska

Ve Varšavě vznikla internetová platforma Středisko pro výzkum totalitních režimů. Patronem projektu je legendární hrdina 2. světové války a bojovník proti oběma totalitám Witold Pilecki. Cílem Střediska je zpřístupnění desítek tisíc svědectví, které po 2. světové válce přednesli bezprostřední svědci před Hlavním výborem pro výzkum německých zločinů v Polsku. Tato svědectví představují unikátní záznam osobní zkušenosti tisíců lidí, jejich rodin a blízkých.

Nová polská internetová platforma - Středisko pro výzkum totalitních režimů

Tato svědectví, která jsou rozptýlena po mnoha regionálních archivech a navíc přístupná pouze polsky mluvícím historikům, představují určitý konkrétní protipól k abstraktní, suché řeči statistik teroru. Především však budou všechny záznamy přeloženy a publikovány také v anglojazyčné verzi. V první fázi bude 4. srpna zveřejněno 500 svědectví. Celkem se jedná o jeden a půl tisíce stran zdrojových materiálů, které budou prezentovány online včetně systému tagů a fulltextového vyhledávání. První zveřejněné dokumenty se týkají života v okupované Varšavě, mj. vyhlazování polských elit v letech 1939–1940, každodenního života varšavského ghetta nebo projevů teroru ve varšavských ulicích. Jsou mezi nimi rovněž svědectví přeživších vězňů mučírny gestapa v ulici Szucha nebo Židů uprchlých z transportu do Treblinky.

Datum zveřejnění nebylo zvoleno náhodně. Právě 5. srpna 1944 začala německý protiútok na povstalci osvobozenou centrální část Varšavy. Ve čtvrtích Wola a Ochota bylo tehdy během 48 hodin plánovaně povražděno zhruba 50 tisíc civilistů. Podle kanadské historičky Alexandry Richie se jednalo o největší masakr civilního obyvatelstva v Evropě spáchaný přímo v průběhu vojenské operace.

Řadu svědectví obyvatel čtvrti Wola shromáždil historik Piotr Gursztyn. Výňatky z jeho knihy o zkáze této čtvrti jsou dostupné i v češtině v knize Chtěli jsme být svobodní. Příběhy z Varšavského povstání (PANT, Ostrava 2016). Počáteční nadšení („My jsme na to povstání hodně čekali. Hodně jsme to povstání chtěli.“) střídají hrůzné události z 5. a 6. srpna, kdy se objevují nové německé jednotky, tentokrát s Himmlerovým rozkazem: „Každého obyvatele je třeba zabít (včetně žen a dětí), není dovoleno brát žádné zajatce. Varšava má být srovnána se zemí, aby vznikl odstrašující příklad pro celou Evropu…“

Projekt Střediska pro výzkum totalitních režimů nese název Záznamy teroru. Po Varšavě přijde řada i na další části Polska. „Chceme vymanit jména obětí z registrů a statistik, vrátit jím jejich úplnou totožnost,” říká iniciátorka projektu a náměstkyně ministra kultury Magdalena Gawin.

Portál bude spuštěn 4. 8. v 11.00. Více na www.zapisyterroru.pl

 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT