Moderní-Dějiny.cz

Japonský císařský edikt o vypovězení války (8. 12. 1941)

Publikováno: 27.10.2009, Aktualizováno: 9.4.2012 00:10

Dokument, jímž vstupuje Japonsko do války proti USA a Velké Británii. Nutnost takového kroku je zdůvodněna aktivitami obou velmocí ve východní Asii (druhá čínsko-japonská válka probíhala již od roku 1937) a zároveň ekonomickými sankcemi uplatňovanými na Japonsko. Jak je také z historie známo, nóta byla předána USA až těsně po provedení útoku na Pearl Harbor. Ten tedy proběhl ještě před oficiálním vyhlášením války.

Japonský císařský edikt o vypovězení války (8. 12. 1941)

My, císař japonský, z vůle nebes sedící na trůně obsazeném od nepaměti jedinou dynastií, oznamujeme tímto všem svým věrným a statečným poddaným: Vyhlašujeme válku Spojeným státům americkým a Britskému království.


Doufáme, že vojáci a důstojníci armády a námořnictva dají všechny své síly věci války; doufáme, že státní zaměstnanci ze všech úřadů budou obětavě a přesně plnit své úkoly, že všichni naši poddání splní svou povinnost, že celý národ, sjednocený jediným přáním, vynaloží všechny svoje síly, aby nic nepřekáželo k dosažení cílů války.
Zabezpečit stabilitu ve východní Asii a přispět tak k míru na celém světě – to jsou cíle naší prozíravé politiky, která byla vytvořena naším velkým předkem a jeho následníky a kterou se stále řídíme. Rozvíjet přátelství mezi národy a využívat plodů rozkvětu společně se všemi národy – takový byl a zůstává hlavní princip zahraniční politiky našeho císařství.


Na neštěstí však teď, když nelze oddálit srážku s USA a Anglií, nemůžeme při nejlepší vůli dosáhnout pochopení vlády Čínské republiky pro skutečné úmysly císařství.
Už více než čtyři roky Čína, která nepochopila skutečné záměry našeho císařství a věrolomně vyvolává nepokoje, narušuje mír ve východní Asii. Pravda, naštěstí byla znovu vytvořena Národní vláda Číny, se kterou má Japonsko dobré sousedské styky a se kterou těsně spolupracuje. Čunkingský režim však bez ohledu na to pokračuje v bratrovražedné válce.


Vedeny snahou dosáhnout svých egoistických cílů – svého dominujícího postavení na Východě – Amerika a Anglie poskytují pomoc Čunkingskému režimu a vyvolávají tak nepokoje ve východní Asii. A co víc, tyto dva státy nutily i jiné země sledovat jejich politiku, zesílily své vojenské přípravy v blízkosti císařství a chtěly nás tak vyprovokovat. Snažily se všemožně poškozovat náš mírový obchod a nakonec přikročily k přerušení hospodářských styků a ohrozily tak vážně samu existenci našeho císařství. Trpělivě jsme čekali a doufali jsme, že naše vláda bude moci zlepšit situaci mírovými prostředky. Ale naši protivníci neprojevili ani nejmenší přání ke smíření – odmítli všechny návrhy k urovnání a současně zesílili ekonomická a politický nátlak s cílem přinutiti naše císařství, aby se vzdalo. Takový vývoj událostí nejenže zmařil všechno dlouhodobé úsilí císařství stabilizovat situaci ve východní Asii, ale ohrozit též samu existenci našeho národa. V současné situaci nemá naše císařství – chce-li zachovat svou existenci a bezpečnost – jiné východisko než sáhnout ke zbrani a zničit všechny překážky, jež mu stojí v cestě.


Vede nás svatý duch našich předků, spoléháme na věrnost a odvahu našich poddaných a doufáme, že úkoly, svěřené nám předky, budou splněny, že prameny zla budou zničeny a císařství upevní věčný mír ve východní Asii a dobude si tak slávu.

Zdroj: Světová politika 20. stol. v dokumentech (1900-1945). VŠE, Praha 2000. s. 261-262

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinka
Více...

_Související články

31.3.

Druhá světová válka I. část: 1939-1941

První část z trojdílného cyklu prezentací věnujících se 2. světové válce předkládá učitelům dějepisu bohatě il...
31.3.

Druhá světová válka II. část: 1941-1943

Prostřední část trojdílného cyklu prezentací věnujícího se hlavním událostem druhé světové války informuje stu...
20.12.

2. světová válka 1941-1943

Výuková prezentace navazuje na předcházející dokument o počáteční fázi druhé světové války. Zachycuje napadení...
22.8.

Do dějin vstoupilo až druhé vztyčení vlajky, byl u toho i Čechoslovák

IDNES.CZ - Snímek ze vztyčování americké vlajky na japonském ostrově Iwodžima zasáhl do historie druhé světové...
5.3.

Válka v Tichomoří 1944-1945

Druhá část výkladové prezentace je zaměřena na významné bitvy, které museli Američané vybojovat v Pacifiku pro...
16.2.

Válka v Tichomoří 1940-1943

První část výkladové prezentace je zaměřena na japonskou teritoriální expanzi od 30. let 20 století., přičemž ...

_Prameny

Svoboda slova, cenzura a propaganda v Československu 1968

Aktualizováno: 3.4.2020 21:24 | Rubrika: Československo v letech 1948-1968
Svoboda slova, cenzura a propaganda v Československu 1968

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita zkoumá fenomén vlivu cenzury a propagandy na svobodu slova na konkrétním historickém příkladu Československa v roce 1968.

_Metodika

Vznik Československa

Aktualizováno: 30.10.2019 11:10 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii Rozpad rakousko-uherské monarchie a nové politické uspořádání středoevropského prostoru, jejímž autorem je doc. PhDr. J...

_Aktuality

Instruktážní videa a manuály jak pracovat s elearningem na IWitness

Aktualizováno: 3.4.2020 21:24 | Rubrika: Vzdělávání
Instruktážní videa a manuály jak pracovat s elearningem na IWitness

Martin Šmok vám v instruktážních videích poradí jak pracovat s elearningovou platformou IWitness. Odpoví na otázky jak se registrovat, jak vytvořit třídu a jak zadávat a stavět aktivity?

_Dějiny v médiích

Festival svobody Na školách

Aktualizováno: 30.11.2019 18:58 | Rubrika: Česko
Festival svobody Na školách

Projekt několika neziskových organizací působících na poli vzdělávání, které na jednom místě středním školám nabízejí soubor aktivit a materiálů připomínajících 30. výročí sametové revoluce. Tento soubor má studentům představit ne...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2020 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT