Moderní-Dějiny.cz

Desatero inspirativních metodických materiálů pro výuku dějepisu

Publikováno: 13.1.2011, Aktualizováno: 21.3.2012 19:00
Rubrika(y): Vzdělávání
Autor: (red)

Počátkem roku 2010 byl Výzkumný ústav pedagogický v Praze (dále jen VÚP) pověřen MŠMT zmapováním současné nabídky materiálů používaných učiteli na základních školách a odpovídajících ročníků nižšího stupně víceletých gymnázií při výuce Dějepisu a Výchovy k občanství (Občanské výchovy).

Desatero inspirativních metodických materiálů pro výuku dějepisu

Hned na začátku si pracovní tým složený z interních zaměstnanců VÚP a externích spolupracovníků z řad praktikujících učitelů i odborníků z akademické sféry musel přesně vymezit „výukové materiály“. Za základní rozlišovací kritérium výukových materiálů, které vyplynulo ze zadání MŠMT, je třeba považovat to, že se na ně nevztahují podmínky pro udělování schvalovací doložky MŠMT. V souvislosti s tím byly tedy z dalšího procesu vyřazeny učebnice a učební texty, na které se vztahuje udělování schvalovací doložky. Za metodické materiály rovněž nelze považovat „soukromé“ přípravy učitelů, jejichž zařazení by v podstatě znemožnilo reálné provedení výzkumu z hlediska jeho takřka neomezeného rozsahu.

Základním nástrojem k realizaci průzkumu bylo zvoleno dotazníkové šetření, které VÚP  uskutečnil v létě roku 2010 a jehož se zúčastnilo 115 respondentů. Cílem šetření bylo zjistit, jaké materiály pedagogové používají pro výuku Dějepisu a Výchovy k občanství (Občanské výchovy). Kromě otázek, zaměřených na výukové materiály, obsahoval dotazník také další položky, zjišťující osobní údaje (např. pohlaví, vystudovaný obor, délku praxe aj.) a doplňující informace týkající se materiálů. Výsledky sondy byly zpracovány ve formě článku s názvem „Analýza dotazníkového šetření k výukovým materiálům ze společenskovědní oblasti“ a zveřejněny na Metodickém portálu.

Na základě výsledků zjištěných v dotazníkovém šetření vznikl přehled výukových materiálů pro vzdělávací obor Dějepis čítající více než 200 položek (viz příloha). Další redukcí učiněnou pracovním týmem vznikl užší přehled 10 materiálů určených k podrobnější anotaci. K základním kritériím volby patřily:

a)      aktuálnost (novost) materiálu;
b)      inspirativnost (inovativnost) materiálu;
c)      elektronická podoba materiálu.

V souvislosti s výše uvedenými kritérii je třeba dodat, že přihlédnutí k aktuálnosti a inspirativnosti (inovativnosti) bylo uplatněno u všech deseti materiálů, pouze elektronická podoba nemohla být dodržena u všech materiálů. Výběrem obsahově a metodicky nejhodnotnějších souborů, na nichž se shodli všichni členové expertního týmu, vznikla dvě  „desatera“ anotovaných materiálů, tj. jedno za Dějepis a jedno za Výchovu k občanství.

Seznam anotovaných materiálů za Dějepis najdete na webu rvp.cz zde

 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

18.7.

Moderní dějiny pro učitele

Je nám milou povinností informovat učitele především z Moravskoslezského kraje, že občanskému sdružení PANT, k...
1.9.

Moderní dějiny se dají učit moderně!

Milí návštěvníci, učitelé, studenti, žáci, ale též historikové, nadšenci a internetoví surfaři! Všechny vás ví...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT