Moderní-Dějiny.cz

Cenu Jaromíra Šavrdy 2016 získali polští disidenti Alicja a Zbigniew Gluzovi

Publikováno: 15.12.2016, Aktualizováno: 21.12.2016 06:39
Autor: (red)

Manželé Alicja a Zbigniew Gluzovi jsou letošními laureáty Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě, kterou od roku 2008 uděluje ostravský spolek PANT u příležitosti Dne lidských práv. Cenu si převzali 10. prosince 2016 v prostorách knihovny Libri prohibiti v Praze. 

Cenu Jaromíra Šavrdy 2016 získali polští disidenti Alicja a Zbigniew Gluzovi

Hosty slavnostního setkání v úvodu přivítal předseda spolku PANT Petr Pánek, který zároveň představil členy výboru rozhodujícího o osobnostech laureátů. Poté hosté mohli zhlédnout vzdělávací dokument Opozice v borůvčí o Česko-polské solidaritě z produkce PANTu. Poté oba laureáti převzali z rukou Petra Pánka, Jiřího Gruntoráda a Tomáše Hradílka Cenu Jaromíra Šavrdy a pamětní diplom. Alicja i Zbigniew Gluzovi hovořili o inspiraci, které pro jejich aktivity znamenala Charta 77, a zmínili možnosti aktuální spolupráce mezi Kartou a PANTem. Atmosféru dokreslil svými folkovými songy Jiří Neduha.

Alicja Gluza (roz. Wancerz, 26. 6. 1956) a Zbigniew Gluza (7. 4. 1955) jsou hlavními představiteli varšavské nevládní organizace Středisko Karta (Ośrodek Karta), které legálně působí od r. 1990. Oba od začátku 80. let pracovali v odborovém hnutí Solidarita a v lednu 1982 založili podzemní časopis Karta. Každý z nich vydal – nejprve v samizdatu – po pádu komunismu i „legálně" několik knih zabývajících se historií. Součástí střediska Karta je velmi rozsáhlý Východní archiv, který dokumentuje represe vůči polským občanům po sovětské okupaci v září 1939; mj. obsahuje mnoho poprvé nahraných výpovědí svědků historie. Počátky Východního archivu se datují do roku 1987. Středisko Karta (pojmenováno po Chratě 77) vydává od roku 1982 také čtvrtletník Karta, věnovaný událostem soudobých dějin. 

Cena Jaromíra Šavrdy připomíná komunistickým režimem těžce zkoušeného spisovatele Jaromíra Šavrdu, o jeho udělení rozhoduje výbor ve složení: signatáři Charty 77 a blízcí kolegové Jaromíra Šavrdy – Dana Němcová, Tomáš Hradílek, Václav Malý a Jiří Gruntorád, nakladatel Jiří Fiedor, předseda spolku PANT Petr Pánek a antikvářka Ilona Rozehnalová. V předcházejících letech Cenu Jaromíra Šavrdy získali Antonín Huvar, Eva Vláhová, Václav Havel, František Zahrádka, Luděk Eliáš, Emílie Machálková, Vilém Prečan a v loňském roce spisovatel Ivan Binar.

O udělení ceny informoval i polský portál Karty

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

12.12.

Přes hranici. Poláci-Češi ve 20. století na stránách KARTY

Milí čtenáři, nabízíme Vám k přečtení novou publikaci polské KARTY, která na více než čtyřech stovkách stran r...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT