Moderní-Dějiny.cz

Bohatá nabídka prosincových akcí v ÚSTRu

Publikováno: 6.12.2015, Aktualizováno: 6.12.2015 09:56
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Ústav pro studium totalitních režimů pořádá v prosinci zajímavé akce - mezinárodní konferenci Historie versus propaganda. Vztah k minulosti v současném Rusku, seminář Gulag v memoárech českých autorů, komponovaný filmový večer Filmování státu a panelovou diskuzi Politika dějin, politika paměti.

Bohatá nabídka prosincových akcí v ÚSTRu

Stále je možnost hlásit se na mezinárodní konferenci Historie versus propaganda. Vztah k minulosti v současném Rusku, která se bude konat ve dnech 9. a 10. prosince 2015 ve Velkopřevorském paláci v Praze. Konference si klade za cíl ukázat, jak se současné Rusko staví ke své minulosti a na jakých základech buduje svoji současnou identitu. Svoji účast potvrdila již řada zajímavých hostů, mezi nimi například ruský historik Andrej Zubov, dokumentarista a novinář Simon Ostrovskij nebo bývalá ředitelka muzea Perm-36 Taťána Kursina.  
Program konference a registrační formulář naleznete na webové adrese www.historyxpropaganda.eu. Registrace na konferenci přijímáme do 30. listopadu 2015.

Doprovodný program se uskuteční ve čtvrtek 10. prosince od 20 hodin v Centru Člověka v tísni Langhans, Vodičkova 37, Praha 1 a představí se během něj dva tematicky související projekty:
Ruský překlad knihy Josefa Pazderky „Invaze 1968. Ruský pohled“ (ÚSTR, Torst 2011)
Ruská verze knihy vyjde začátkem roku 2016 a nabízí pohled na události ze srpna 1968 očima ruských vojáků, novinářů i disidentů. O tom, jaký je dnes pohled Rusů na invazi do Československa, budou debatovat autor knihy Josef Pazderka a vědecký redaktor ruského vydání Alexandr Daniel ze sdružení Memorial.

Projekt „Na druhé straně války. Orální historie vojenských zajatců a ostarbeiterů“
Nový projekt ruského sdružení Memorial „Na druhé straně války. Orální historie vojenských zajatců a ostarbeiterů“ http://tastorona.su/ se věnuje výpovědím těch sovětských občanů, kteří se ocitli za druhé světové války v německém zajetí, případně byli v Německu nuceně nasazeni. Jedná se o nepříliš známou kapitolu ruských dějin, kterou nový portál přibližuje unikátním technologickým propojením nahraných výpovědí s archivními dokumenty a detailní mapou. Projekt představí jeho autor Nikita Lomakin ze sdružení Memorial.

V pondělí 14. prosince pořádáme společně s Knihovnou Václava Havla seminář Gulag v memoárech českých autorů. Během večera, kterým bude provázet Adam Hradilek, budou představeny životní osudy českých (resp. československých) autorů lágrové literatury a jejich často strastiplné úsilí podat svědectví o sovětských pracovních táborech. Seminář proběhne v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1 od 19 hodin. Na seminář není třeba registrace.

O den později, v úterý 15. prosince od 18 hodin proběhne ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci v rámci doprovodného programu k výstavě Budování státu komponovaný filmový večer Filmování státu - komentovaná projekce filmových obrazů české státnosti s následnou diskuzí. Více informací očekávejte na našich webových stránkách, o samotné výstavě naleznete informace zde: http://ngprague.cz/exposition-detail/budovani-statu-reprezentace-ceskoslovenska-v-umeni-architekture-a-designu/

Ve středu 16. prosince pak zveme na panelovou diskuzi Politika dějin, politika paměti, která se uskuteční od 16 hodin v knihovně Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (Vlašská 9, Praha1).Aktuální migrační vlna z mimoevropských zemí opět oživuje úvahy o evropské identitě. Součástí tohoto vývoje je i debata o politice dějin, na celoevropské úrovni i na půdorysu jednotlivých národních států. Nejživěji do ní vstupují konzervativní politické proudy oživující velké vyprávění o národních dějinách. Je v této souvislosti možné formulovat a prosazovat alternativní politiku dějin, která nebude tak úzce vázána na národní narativ? Jaké je vlastně místo politiky dějin v liberální demokracii v postmoderní éře? K čemu ji potřebujeme?
Diskuze se zúčastní: Michal Kopeček (ÚSD), Muriel Blaive (ÚSTR), Françoise Mayer, Pavel Barša (FF UK), Ondřej Matějka (ÚSTR) a Mikuláš Kroupa (Post Bellum, o.p.s.). Moderuje Matěj Spurný (ÚSD).
 
Věříme, že si z bohaté prosincové nabídky vyberete.

Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
221 008 314

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT